poniedziałek, 19 grudnia 2011

Miłość i ślub w Indiach


Kasta – zamknięta, endogamiczna grupa społeczna, do której przynależność jest dziedziczna. Kasty istniały i istnieją nadal w różnych społeczeństwach, jednak ze względu na swoją ilość szczególnie charakterystyczne są dla społeczeństwa indyjskiego, gdzie system kastowy wzmacniany jest i utrwalany przez tradycyjne tabu hinduizmu. (źródło: Wikipedia)

Kasty w Indiach istnieją po dzień dzisiejszy i są obecne w życiu codziennym. Przykładem może być właściciel naszego hotelu, który był dumnym przedstawicielem kasty żołnierzy czy nasz kelner, który był już pogodzony, że nigdy nie poślubi żadnej z kobiet, które widuje z dachu hotelu, w którym pracował i mieszkał.

Zaledwie w przypadku małego odsetka młodych ludzi o małżeństwie decyduje miłość.

W Indiach zgodnie z tradycją żonę /męża szukają rodzice młodych. Tradycja trwa w Indiach od wieków, a najważniejsze dla rodziców/ swatów jest to, aby żona /mąż pochodziły z tej samej kasty i wybranek posiadał odpowiedni dla swojej kasy majątek.

Dawniej wysyłano gońca z wizerunkiem Panny Młodej i z zaproszeniem o staranie się o jej rękę. W dzisiejszych Indiach rodzice Młodej dają ogłoszenie do gazety, w którym ze zdjęciem córki i opisem jej wszystkich zalet - coraz częściej – wykształceniem.

Najczęściej Młoda pierwszy raz widzi swojego przyszłego męża w dniu ślubu.

Hindusi uważają ze ślub jest drogą duchowego rozwoju, i nie jest sakramentem w ich mniemaniu, ale bardziej umową społeczną.

Ślub w Indiach to wielkie wydarzenie, a wesele w Indiach trwa kilka dni, koszt wesela pokrywają rodzice Panny Młodej. Dzień przed ceremonią ślubną dłonie i stopy Panny młodej są dekorowane tradycyjnymi tatuażami z henny.

Miejscem ceremonii jest udekorowany kwiatami namiot, kucharze na bieżąco pieką i gotują potrawy, a kelnerzy częstują przybyłych gości.

Panna Młoda ubrana w bogato zdobione sari, potrafiące kosztować majątek – niezależnie od kasty jest to spory wydatek w ślubnym budżecie.

Panna Młoda czeka na wybranka w namiocie, Młody odświętnie ubrany przybywa na koniu w towarzystwie krewnych, znajomych i gości weselnych. Orszak Pana Młodego często przemierza główną ulicą miasta w towarzystwie orkiestry oraz tańczących w szalonym rytmie mężczyzn. Kobiety, biorące udział w orszaku, idą spokojnie na jego końcu.

Przyszli Małżonkowie zasiadają obok siebie na dwóch oddzielnych fotelach. Po ślubie młoda przenosi się do domu męża.

Aranżowane małżeństwa w Indiach we mnie wywołują mieszane uczucia, szczególnie w momencie kiedy patrzyłam na pannę Młoda, na jej twarzy nie można było odczytać radości i szczęścia, oczy miała bez wyrazu z odrobiną żalu, jej oczy omijały spojrzenie wybranka.

Jednak Indie się zmieniają i coraz częściej przyjmowane i akceptowane są małżeństwa z miłości, jednak większość Hidusów młodych i starszych uważa ze małżeństwa aranżowane są lepszym rozwiązaniem, bo taka jest ich tradycja od wieków a i te związki w wiele rzadziej kończą się rozwodem.

A GDY KTOŚ ZAPYTA CO Z MIŁOŚCIĄ??

A miłość przyjdzie później z czasem…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz